Produkcja miedzi i metali szlachetnych

Produkcja miedzi i metali szlachetnych

Wydobycie miedzi

Miedź (symbol Cu) jest metalem o charakterystycznej rdzawej barwie. Pierwiastek ten w czystej postaci bardzo rzadko występuje w przyrodzie, dlatego najczęściej uzyskuje się go z minerałów kruszcowych. Rozwój przemysłu miedzianego rozpoczął się w Polsce w XIX wieku. Wydobycie miedzi na początku odbywało się głównie na terenach Gór Świętokrzyskich. Obecnie największe złoża tego pierwiastka znajdują się na terenach sudeckich. W 1957 roku bogate źródła miedzi i srebra zostały odkryte przez geologów z Państwowego Instytutu Geologicznego na terenach Dolnego Śląska.

Huta miedzi Głogów – największy producent srebra

Budowa Huty Miedzi Głogów rozpoczęła się w 1968 roku. Na terenie zakładu wydobywane są miedź elektrolityczna oraz srebro o czystości 99,99% (produkowane jest w postaci sztabek i granulatu). Kopalnia jest też jednym z największych potentatów w Europie, jeśli chodzi o wydobycie srebra. Powstaje ono jako produkt uboczny podczas procesu elektrorafinacji miedzi (tak samo jak złoto). Srebro to metal szlachetny (symbol Ag). Wykorzystuje się je głównie do produkcji przełączników, przewodników, styków oraz bezpieczników. Srebro znajduje też zastosowanie przy tworzeniu luster. Po wypolerowaniu pozwala na praktycznie stuprocentowe odbicie światła.

Jak powstaje złoto

Równie ważnym metalem szlachetnym jest złoto (Au), które już od zarania dziejów budzi pożądanie ludzi na całym świecie. Według naukowców jednego z amerykańskich uniwersytetów pojawienie się na kuli ziemskiej złota było spowodowane zderzeniem dwóch gwiazd neutronowych. Inna teoria mówi, że za powstawanie złóż tego szlachetnego metalu są odpowiedzialne trzęsienia ziemi. Z punktu widzenia chemicznego ten cenny kruszec to wynik procesu waporyzacji, czyli błyskawicznego odparowania. Trzęsienia ziemi sprawiają, że ciśnienie bogatej w minerały wody gwałtownie wzrasta. Płyn paruje, a na skalnych szczelinach osadzają się drobinki złota.

Złoto, tak jak srebro, wykorzystuje się w elektronice, medycynie oraz przemyśle jubilerskim.

Praca w kopalni miedzi

Praca w KGHM Głogów polega na wydobywaniu produkowanych surowców mineralnych, czyli srebra i miedzi. Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi jest jedną ze strategicznych spółek skarbu państwa. Zatrudnione osoby pracują nie tylko przy wydobyciu metali, ale również przy produkcji i serwisie maszyn wydobywczych.

Profesję górnika uważa się z jeden z bardziej niebezpiecznych zawodów, ponieważ zadania wykonuje się w szkodliwych warunkach, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Mimo to chętnych nie brakuje. Praca w kopalni wiąże się z licznymi benefitami, dodatkami płacowymi oraz możliwością podpisania umowy o pracę.

Wyślij komentarz