Powiat głogowski – atrakcje turystyczne

Powiat głogowski – atrakcje turystyczne

Głogów – atrakcje, zwiedzanie miasta

Polska pełna jest małych i średnich miast, które mogą być miejscem na spędzenie kilku dni wolnych. Głogów może pochwalić się wieloma zapierającymi dech w piersiach zabytkami oraz atrakcjami. Umiejscowienie nad Odrą sprawia, że turyści często decydują się na rejsy po rzece. Po takiej relaksującej przejażdżce warto wybrać się na Stare Miasto. Ta piękna cześć Głogowa została doszczętnie zniszczona w czasie II Wojny Światowej. Jej odbudowa trwa do dziś, a rozpoczęła się dopiero w 1992 roku. Obecnie zwiedzający mogą podziwiać postęp prac i cieszyć oczy zrekonstruowanymi kamieniczkami, kościołami oraz ratuszem.

Na wycieczkę warto wybrać się również do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Znajdują się tutaj między innymi: najliczniejsza w całej Polsce kolekcja numizmatów, zabytkowe odbiorniki radiowe oraz gramofony i ciekawe zbiory etnograficzne.

Wielbiciele techniki na pewno z chęcią zobaczą latarnię elektryczną z początku XX wieku. Jest ona w całości wykonana z metalu. Kilka lat temu została odremontowana. Władze miasta planują podłączyć ją do sieci elektrycznej, aby po ponad 100 latach mogła ponownie oświetlać drogę mieszkańcom i turystom.

Do jednych z atrakcji Głogowa należy przyrodnicza ścieżka edukacyjna. Trasa bogata jest w piękne i okazałe drzewa. Przy najbardziej ciekawych okazach zostały zamieszczone tabliczki informacyjne, pozwalające zapoznać się ze specyfiką danego gatunku. Podziwiać tutaj można między innymi żółtnicę pomarańczową, tulipanowca amerykańskiego oraz dęby szypułkowe.

Ciekawym elementem Głogowa jest różowy most – jedyna taka konstrukcja na świcie we wrzosowo-różowym kolorze. Został on zbudowany w 1946 roku i zastąpił poprzednią budowlę zniszczoną przez hitlerowców. W latach 90. XX wieku został przemalowany na wrzosowo-różowy odcień.

Ostrów Tumski – okolice Głogowa

Najstarsza dzielnica Głogowa to Ostrów Tumski, czyli wyspa na rzece Odrze. Jak podaje legenda, ta część miasta została ufundowana prze Bolesława III Krzywoustego w 1109 roku. Główną część wyspy stanowi Kolegiata pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pierwszy kościół na tych terenach związany jest jeszcze z dynastią Piastów. Niestety w 1945 roku budynek uległ zniszczeniu w wyniku działań wojennych. Obecnie trwają prace nad przywróceniem jego świetności.

Wyślij komentarz