Rynek pracy
Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie, stopa bezrobocia na terenie powiatu od kilku miesięcy utrzymuje się na poziomie 9,2%. PUP Głogów organizuje wiele szkoleń, które mają na celu aktywizację bezrobotnych. Zajęcia dotyczą między innymi podstawowych usług, jakie oferuje placówka, oczekiwań pracodawców w zakresie umiejętności zatrudnianych osób oraz możliwości podwyższenia kwalifikacji. Oprócz tego osoby poszukujące zatrudnienia mogą wziąć udział w stażach.
Poszukiwane zawody – Głogów
Wybrana profesja czasami nie przynosi spodziewanych gratyfikacji finansowych. Dlatego warto zastanowić się nad zmianą kariery zawodowej. Bezrobotni mogą skorzystać ze szkoleń przekwalifikujących, dzięki czemu zwiększą swoją szansę na zdobycie zatrudnienia. Portal internetowy Barometr zawodów przygotował statystyczne zestawienia, które pokazują, jakie są branże przyszłości na danym obszarze. Na brak ofert pracy w Głogowie nie mogą narzekać kierownicy budowlani, cukiernicy, betoniarze, zbrojarze, lekarze, pielęgniarki, położne, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, murarze, tynkarze, pomoce kuchenne, dekarze i blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy oraz elektromonterzy.
Jak szukać pracy
Poszukiwanie pracy to stresujący proces. Dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Na początku trzeba opracować poprawne dokumenty aplikacyjne. Najważniejszym z nich jest CV. Życiorys powinien zawierać najbardziej istotne informacje opisujące dotychczasowe zatrudnienie oraz edukację. Pracodawcy zwracają również uwagę na predyspozycje, umiejętności oraz dodatkowe szkolenia. Młodzi na rynku pracy powinni pamiętać, że nawet bez doświadczenia można znaleźć dobrą posadę.
Oferty pracy są praktycznie zawsze zamieszczane w internecie. Należy regularnie przeglądać ogłoszenia i wysyłać jak największą liczbę aplikacji. Niektórzy decydują się na składanie podań do firm, które w danym momencie nie prowadzą rekrutacji. Najczęściej są to przedsiębiorstwa dające duże możliwości rozwoju. W takiej sytuacji należy wyłaś list motywacyjny, w którym aplikujący wyjaśni, dlaczego zależy mu na pracy w danej firmie. Taki dokument ma za zadanie przekonać zarząd przedsiębiorstwa, że zatrudnienie kandydata pozytywnie wpłynie na prosperowanie firmy.
Dokumenty aplikacyjne powinny być dopasowane do ogłoszenia o pracę. Wysyłanie cały czas tego samego CV na różne oferty nie przyniesie sukcesu. W sieci można znaleźć bardzo dużo wzorów życiorysów oraz listów motywacyjnych. Warto je przejrzeć, ale nie kopiować. CV, w którym zostały wykorzystane sztampowe zwroty i sformułowania, nie zwróci uwagi rekruterów.